Naturoterapia
Chiropraktyka (terapia manualna) to dziadzina medycyny manualnej zakładająca, iż większość schorzeń, jest wynikiem zmian w kręgosłupie a dokładnie jest spowodowane przemieszczeniem się kręgów. W wyniku manipulacji dochodzi do ustawienia kręgów co z kolei likwiduje źródło chorobotwórcze a chory poczuje zdecydowaną poprawę. Kręgosłup stanowi podstawę i chroni rdzeń kręgowy od którego odchodzą włókna nerwowe. Te zaś łączą się ze wszystkim częściami ciała a to powoduję że mózg odbiera i wysyła przez rdzeń impulsy do wszystkich narządów. Nieprawidłowe ułożenie kręgów powoduje ucisk na włókna nerwowe co z kolei wywołuje różne stany bólowe i chorobowe. Zabiegi manualne mają za zadanie zlikwidowanie ucisku na w/w włókna nerwowe a tym samym przywrócenie ruchomości stawów i zlikwidowaniu przykurczy na mięśniach. Specjalista ( chiropraktyk ), przed każdym zabiegiem przeprowadza z pacjentem gruntowny wywiad dotyczący objawów. Po czym metodą palpacyjną bada stan kręgosłupa z góry do dołu. Stosuje się dwie metody usprawniania pracy kręgosłupa: mobilizację – poruszanie stawem na tyle na ile pozwala jego budowa oraz manipulacje – precyzyjny i szybki ruch który pokonuje opór stawu. Zabieg opaty na technikach manualnych może sprawić że pacjent odczuje natychmiastową poprawę, albo ból będzie utrzymywał się jeszcze przez 2-3 dni, co jest normalną reakcją organizmu.
Przeciwwskazania do stosowania technik manualnych to:
- przepukliny centralne powodujące ucisk na rdzeń
- silne stany zapalne kręgosłupa
- osteoporoza
- gruźlica kości
- choroby nowotworowe
Masaż - to metoda polegająca na wykorzystaniu dotyku w celu wywołania efektu rozluźnienia i odprężenia oraz poprawy ogólnego samopoczucia pacjenta. Istnieje wiele rodzajów masażu. Podstawowe rodzaje masażu to:
- klasyczny technika polegająca na lekkim masażu wykonywanym ręcznie na bazie olejków. Masaż ten ma za zadanie poprawić samopoczucie, przywrócić równowagę mięśniową, pobudzić układ krwionośny.
- sportowy - ta technika polega na zastosowaniu intensywnego masażu mającego na celu obniżenie napięcia mięśni i zmniejszenie zmęczenia organizmu wynikające z dużej aktywności fizycznej. Rozróżniamy kilka form tego masażu:przedwysiłkowy, międzywysiłkowy, powysiłkowy i uzupełniający, stosuje się je w zależności od czasu zabiegu do aktywności.
- segmentarny - podczas tego masażu oddziaływujemy na wszystkie tkanki i ich stany chorobowe. Celem tego masażu jest opracowanie każdej zmiany tkankowej poprzez zastosowanie odpowiednich technik. Do masażu segmentarnego stosujemy te same techniki co przy masażu klasycznym rozszerzone o specjalne chwyty: piłowanie, śrubowanie, rolowanie, chwyt podłopatkowy itp.
- twarzy – jest zaliczany do masażu kosmetycznego. Masaż twarzy działa pobudzająco na układ krążenia, co z kolei poprawia jakość i koloryt cery, wpływa na jej lepsze odżywienie i dotlenienie. Skóra staje się bardziej elastyczna a masaż ten jest pewnego rodzaju peelingiem gdyż złuszcza warstwę rogową naskórka.
Akupresura stóp i dłoni – oddziaływanie masażem punktowym lub uciskiem, które ma działanie pobudzające lub tonizujące. Działanie w akupresurze polega na uciskaniu miejsc w sferze punktów – aku - , czyli punktów szczególnej wrażliwości i aktywności biologicznej. Punkty te są związane z liniami(kanałami) ching, zwanymi merydianami. Poprzez oddziaływanie na receptory można uzyskać reakcję w narządach wewnętrznych. Po wrażliwości poszczególnych punktów terapeuta jest w stanie określić zespoły chorobowe mogące wystąpić u pacjenta.
Bańki chińskie - są specjalną odmianą baniek próżniowych, tworzonych z gumy, bez zaworu. Jest to ich nowoczesna, a zarazem bardziej uniwersalna odmiana. Tworzywo sztuczne pozwala na przystawienie ich w prawie w każdym miejscu, bez względu na kształt powierzchni. Łatwość użycia oraz możliwość regulacji stopnia zassania bańki, sprawia, że bańki można nawet stawiać samemu. Dzięki regulacji stopnia zassania bańki, czynność ta nie jest bolesna, ułatwia wykonanie masażu, ponieważ jest dostosowany do indywidualnego progu odczucia bólu. Bańki chińskie stosowane są do masażu pleców, który znakomicie usuwa wszelkie blokady energetyczne. Przynosi ulgę i ukojenie w przypadku różnych dolegliwości poprzez energetyzowanie i rozgrzanie odpowiednich punktów ciała. Przystawiając bańkę w określonym punkcie ciała, wyrównuje się poziom energii w miejscach chorych. Najczęściej są to napięte mięśnie, bolące stawy czy receptor odpowiadający narządowi wewnętrznemu.
Konchowanie uszu – zabieg polega na usunięciu nadmiaru woskowiny z kanałów słuchowych. Jest to bezbolesna i bardzo skuteczna metoda polegająca na wykorzystaniu efektu „kominowego” , który powstaje podczas spalania specjalnej konchy. Koncha to olejki eteryczne, sproszkowane zioła i miód zatopione w specjalnym materiale. Dzięki usunięciu nadmiaru woskowiny zostaje wyrównane ciśnienie śródczaszkowe,a ciepło wydzielane podczas zabiegu mile rozgrzewa małżowinę. Zabieg ten jest polecany głównie przy bólach głowy, szumach w uszach, stanach zapalnych zatok, alergiach.
Viofor JPS System to oddziaływanie na organizm energią fal elektromagnetycznych w postaci pola magnetycznego, które stanowi element naturalnego środowiska człowieka. W efekcie tego oddziaływania w organizmie zostają uruchomione mechanizmy pozwalające w bezpieczny sposób przywrócić jego naturalną równowagę, co prowadzi do poprawy stanu zdrowia oraz złagodzenia lub ustąpienia licznych dolegliwości. Atutem tej metody jest działanie przeciwbólowe i regeneracyjne, co często pozwala na zmniejszenie przyjmowanych dawek leków w tym przeciwbólowych.
Viofor JPS System może być stosowany w leczeniu chorób:
- układu kostnego (zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów)
- układu nerwowego (choroba Parkinsona, Alzheimera, stwardnienie rozsiane, nerwice, migrena)
- przewodu pokarmowego (choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zespół jelita drażliwego)
- układu krążenia (choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze)
- chorób metabolicznych (otyłość, cukrzyca).
„ Bioenergoterapia” - oddziaływanie jednego organizmu na drugi lub inne przy wykorzystaniu własnej energii. Terapeuta lokalizuje zaburzenia bioenergetyczne na ciele pacjenta ( miejsca te mają zaburzoną strukturę energetyczną i źle wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu ) i własną energią oddziałuje na te miejsca.